Спілка письменників підтримала «Безкоштовні курси української мови»

22 жовтня голова Всеукраїнського комітету захисту української мови Олександр Доній та голова Національної спілки письменників України Віктор Баранов підписали Меморандум про співпрацю в рамках проекту “Безкоштовні курси української мови”.

Олександр Доній:

935645_630395966985953_859235866_nНа жаль, українська держава не сильно дбала за 20 років про те, щоб громадяни України змогли б опанувати українську мову, а нині навіть й невеликі здобутки в цій площині хоче згорнути, – каже Олександр Доній, – в цих умовах функцію поширювача української мови та культури мусить взяти на себе громадянське суспільство. Половина населення України не спілкуються українською, бо не володіють нею — ми повинні просто допомогти вивчити. Людям, які хочуть опанувати українську, складно самотужки подолати психологічний бар’єр і наважитися говорити не надто чистою літературною мовою. Часто чую: ми поважаємо українську, але не хочемо її ламати, тому будемо розмовляти російською. І одна з цілей наших курсів — створення мовного середовища, де люди почуватимуться комфортно, де заохочуватимуть їхнє бажання навчатися української. Бо в нас висміюють неправильну українську, одразу звинувачують у суржику.

 

З цього приводу голова НСПУ Віктор Баранов зазначив таке:

Віктор Баранов

Віктор Баранов

– Ми виходимо з того, що НСПУ як позапартійна, позаполітична громадська творча організація виконує статутні зобов’язання. Але в Україні так історично склалось, що письменник – це не тільки той хто пише книжки, а й той хто стоїть в обороні національних святинь, наших духовних цінностей. І через те, коли виникла думка про долучення НСПУ до прекрасного проекту “Навчи друга говорити українською мовою”, ми не могли стояти осторонь і з великим задоволенням приєдналися.

Я вважаю, що це не тільки наш обов’язок, а й наш спілчанський внесок у ту справу, яку сьогодні фактично не виконує держава. Я маю на увазі те, що через 22 роки після здобуття Україною незалежності ми досі зіштовхуємося із проблемами функціонування державної мови, що ця мова не підтримується, не культивується та не поширюється на місцях органами державної влади. Фактично порушується 10 стаття Конституції України про те, що державною мовою є українська.

Тим паче, що НСПУ, яка і в найкращі свої часи, і в часи сталінських переслідувань не мовчала. Письменники зберігали мову для народу, шліфували її і плекали, показували її велич. Не заради “піару” Спілки ми приєднались до цієї ініціативи. І я сподіваюсь, що це спричинить масовий рух в Україні до того, що українська мова буде престижною, що нею буде розмовляти модно. На щастя, я вже бачу ці тенденції серед молоді.

Я вірю, – підсумував В.Баранов, – що ці мовні курси зрештою зроблять Україну українською.

НСПУ долучається до ініціативи не лише наданням приміщення, а й тим, що делегуватиме на курси письменників, які виступатимуть зі своєю творчістю, а також читатимуть лекції, мовні практикуми, демонструючи красу і силу української мови.

Перша лекція в межах «Безкоштовних курсів української мови» відбудеться в Будинку письменників НСПУ вже сьогодні – 23 жовтня.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *